Kontakt

Image
location_b

P.H.U. „Ales” Piotr Bierowiec,
Ligocka 721 43-391 Mazańcowice Polska

Image
rynna z wodą deszczową

Wiele miast w Polsce przygotowało programy dotujące zbiorniki retencyjne, przewody rozprowadzające wody opadowe, elementy wykorzystujące zebraną wodę oraz systemy nawadniania ogrodów. Warto zastanowić się nad zbieraniem deszczówki, bo można uzyskać nawet do 5000 zł dotacji.

 

Jakie warunki trzeba spełnić?
 

To zależy od miasta, trzeba więc zajrzeć na stronę właściwego Urzędu Miejskiego. Programy różnią się nazwami, przedmiotami dotacji oraz zasadami ich udzielania. W rządowym programie łapania wody "Moja woda" można otrzymać aż do 5000 zł dotacji na zbiorniki retencyjne, przewody rozprowadzające wody opadowe, elementy wykorzystujące zebraną wodę oraz systemy nawadniania ogrodów.

Pod "elementy wykorzystujące zebraną wodę" kwalifikują się także pompy głębinowe takie jak np. Ola, Comfort 1200 Auto czy Multi IP Auto. Pompy te są dostępne w naszej ofercie – w naszym sklepie internetowym oraz stacjonarnie w hurtowni Ales w Mazańcowicach koło Bielska-Białej.

Oprócz programu rządowego samorządy organizują dodatkowe dotacje. Poniżej opisujemy program Bielska-Białej.

Bielsko-Biała łapie deszcz

Program "Bielsko-Biała łapie deszcz" jest przeznaczony dla osób fizycznych, osób prawnych niebędących przedsiębiorcami i wspólnot mieszkaniowych – posiadających tytuł prawny do nieruchomości położonej na terenie miasta Bielska-Białej. Realizacją programu od początku roku 2020 zajmuje się Wydział Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Wielkość dofinansowania na ten cel została ustalona w Regulaminie określającym zasady finansowania ochrony środowiska na terenie miasta Bielska-Białej stanowiącym załącznik do Uchwały nr XVII/389/2020 Rady Miejskiej Bielska-Białej z 17 marca 2020. Przed realizacją zadania konieczne jest zawarcie umowy dotacyjnej.

Jeśli chodzi o kwoty dotacji, jakie można uzyskać w Bielsku-Białej Urząd Miejski podaje następujące informacje:

"6. Wielkości dotacji dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych

5. na zastosowanie zbiornika retencyjnego
zbiornik podziemny o pojemności nie mniejszej niż 1 000 litrów
- dotacja do wysokości poniesionych udokumentowanych kosztów wykonania zadania, nie więcej niż 3 000 złotych
albo 
zbiornik naziemny o pojemności nie mniejszej niż 300 litrów
- dotacja do wysokości poniesionych udokumentowanych kosztów wykonania zadania, nie więcej niż 1 000 złotych. "

Więcej informacji można uzyskać na oficjalnej stronie bielskiego Urzędu Miejskiego.

Naziemne zbiorniki retencyjne

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór zbiorników retencyjnych. Pojawiło się też wiele bardzo ciekawych rozwiązań pozwalających skutecznie łapać deszczówkę. Firma Gamart prezentuje łapacz wody deszczowej, który przeznaczony jest do przechwytywania wody deszczowej z rury spustowej rynny.

Image
łapacz wody deszczowej

Jego bardzo prosta konstrukcja działająca w pełni automatycznie zabezpiecza przed przelaniem wody w zbiorniku nawet przy intensywnych opadach. W momencie napełnienia zbiornika nadmiar wody odprowadzany jest dalej rurą spustową do studzienki, lub wylewki.

Image
łapacz wody deszczowej schemat

Filmy

łapacz film 1łapacz film 2

Produkt ten jest dostępny w naszej ofercie. Znajdziecie go Państwo w naszym sklepie internetowym. 

Po co zbierać wodę deszczową?

Mimo intensywnych opadów w czerwcu i lipcu tego roku nadal mamy w Polsce stan suszy. Oznacza to, że sumaryczna liczba opadów wcale nie rośnie, a bilans wodny jest ujemny. 

Dzięki temu, że zaczniemy zbierać wodę deszczową w naszych ogrodach, zatrzymamy ją – użyjemy do podlewania, zamiast korzystać z wody z wodociągu. To wielka oszczędność.

Minister klimatu Michał Kurtyka zapewnia, że program „Moja Woda” pozwoli na sfinansowanie 20 tys. instalacji przydomowej retencji. 

"Dzięki tym inwestycjom zostanie zatrzymanych 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach"

– przekonuje.

Warto więc skorzystać z dotacji i zadbać o planetę oszczędzając wodę.