Kontakt

Image
location_b

P.H.U. „Ales” Piotr Bierowiec,
Ligocka 721 43-391 Mazańcowice Polska

Image
pompa abisynka

Potrzebujesz studni i zastanawiasz się jaką pompę do niej kupić? Lepszy będzie zestaw hydroforowy czy pompa głębinowa? Poniżej przedstawiamy garść praktycznych rad jak dobrać odpowiednią pompę do Twojej studni.

 

W przypadku studni głębinowych możliwe są dwa rozwiązania – zastaw hydroforowy lub pompa głębinowa. Czym te dwie opcje się od siebie różnią? 

 

Zestaw hydroforowy

 

Pompy głębinowe można stosować niezależnie od rodzaju i głębokości studni. Użycie zestawu hydroforowego będzie natomiast możliwe tylko jeśli wysokość pomiędzy lustrem wody i pompą będzie odpowiednia, tj. nie będzie przekraczała 7-8 metrów. 

Co więcej, zestaw hydroforowy jest przeważnie umieszczany w środku domu np. w piwnicy. Jeśli jednak budynek nie posiada piwnicy, będzie to musiało być pomieszczenie gospodarcze w środku domu. Takie rozwiązanie może okazać się problematyczne z dwóch powodów. Po pierwsze, pompy hydroforowe dość głośno pracują i dźwięk będzie rozchodził się po domu. Po drugie, jeśli nastąpi awaria pompy lub system z jakichś przyczyn się rozszczelni, woda może zalać pomieszczenie.

Oczywiście użycie zestawu hydroforowego ma też swoje plusy. Pompa jest łatwo dostępna i w razie awarii można ją łatwo naprawić. Jeśli jednak nie chcesz ryzykować, polecamy użycie pompy głębinowej.

 

Pompa głębinowa

 

Pompę głębinową umieszcza się wewnątrz studni, a zbiornik, do którego pompuje ona wodę wewnątrz budynku. W przypadku pomp głębinowych parametry, które mają największe znaczenie to wysokość tłoczenia (różnica wysokości pomiędzy pompą i zbiornikiem). Najważniejsze jest to, aby pompa była zawsze zanurzona w wodzie. Jeśli znasz wysokość tłoczenia i potrzebną wydajność pompy, na pewno dobierzemy pompę głębinową odpowiednią dla Twojej studni. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działają pompy głębinowe i hydroforowe, polecamy zapoznanie się z artykułem: Jaka pompa najlepiej nadaje się do nawadniania ogrodu ze studni? 

W przypadku dalszych pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu pod numerem +48 668 199 169, poprzez e-mail: biuro@ales-pompy.com.pl lub do wizyty w naszej hurtowni w Mazańcowicach koło Bielska-Białej (patrz mapa poniżej).